Vakumlu Kürtaj Nedir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması olarak bilinen kürtaj için doğru bir merkez ve hekim seçimi önemlidir. Farklı çeşitleri bulunan işlemin en yaygın olan çeşitlerinden bir tanesinin vakumlu kürtaj olduğunu söyleyebilir. Özellikle son yıllarda klasik kürtaj çeşidinin yerini alan vakumlu kürtajda hasta öncelikli olarak anestezi ile uyutulabileceği gibi lokal anestezi ile de vajina girişi uyuşturulabilir. Ardından vajinanın içerisine spekulum denen bir alet yerleştirilir. Bu ayet ile rahim ağzı görülür hale gelerek özel olarak hazırlanmış dezenfektanlar ile vajina temizlenir. Ardından da Tenecul isimli tek dişli bir alet yardımıyla rahim çekilerek düz hale getirilir. Genelde rahim ağzının genişlemesi için spekulum yeterli olsa da bazen metal çubuk olan buji de kullanılabilir. Rahim ağzı genişledikten sonra kanül adı verilen ince plastik boru rahmin içine yerleştirilir. Vakumlu kürtaj için buji ile kanüllerin gebelik kesesine ulaşması için rahim kanalı genişletilir. Fakat genelde bujiler kullanılmamaktadır.

blank

Vakumlu kürtajın negatif basınç prensibi ile çalışmasından dolayı kanüller işlemin vazgeçilmez ekipmanlarındandır. Kanüller aracılığı ile gebelik materyali negatif basınç sonrası tam anlamıyla sonlanana kadar çekilir. İkinciye uygulanan negatif basınçla rahim içinde kalan parçalar temizlenir. Fakat bazı durumlarda kanüller temizleme anlamında yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda küret olarak adlandırılan metal çubuklarla rahme zarar vermeden temizlik yapılır. En son yapılacak olan ultrason ile vakumlu kürtaj işlemi sona erdirilir. Operasyon sonrası hasta odasına alınarak dinlendirilir. Kürtaj sonrasında genellikle hastada ağrı ya da acı olmaz. Ağrısı olan hastalara da ağrı kesici verilerek müdahale edilebilir.  Kürtaj sonrasında herhangi bir enfeksiyon kapmamanız için antibiyotik içeren bir reçete doktorunuz tarafından yazılır.

Vakumlu kürtaj kaç dakika sürer?

10 ya da 20 dakika sürecek olan vakumlu kürtajın süresi alacağınız anestezi türüne ve gebelik haftanıza göre değişiklik göstereceğini söyleyebilir. Sonrasında ise eğer kanamanız ya da ağrınız yoksa birkaç saat içinde doktorunuzun onayı ile taburcu olabilirsiniz. Kürtaj olduktan sonra mutlaka doktorunuzun verdiği tarihte randevuya gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır?

Hangi durumlarda kürtaj yapılır; annenin bebeği doğurmak istememesi durumunda 10 haftaya kadar kürtaj yapılmasına onay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir