Kürtajdan kimler yararlanabilir?

Her kadın, istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için bu yasal süreden yararlanma hakkına sahiptir. 18 yaş altı istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için mutlaka ebeveynlerinin rızasına ihtiyaç vardır. Ebeveynleri tarafından desteklenmesi önemli olsa da bu onay alınmazsa gizli tutmayı tercih edebilirler. Kürtaj sırasında ya da Daha sonra seçtiği bir yetişkin eşlik edebilir. Aynı şekilde, herhangi bir yetişkin kadın, kocasını bilgilendirmeden kürtaj yapma hakkına sahiptir. Bu kişisel bir süreçtir.

Nereden bilgi alabilirim?

Kürtaj için gerekli prosedürleri yerine getirirken bilgi ve yardım için başvurabileceğiniz birkaç yapı vardır. Bunlar:
– aile planlama merkezleri  ;
– gebeliğin kontrasepsiyon ve istemli feshi hakkında bölgesel bilgi merkezleri;
– sağlık merkezleri;
– bilgi, danışma ve aile danışmanlığı kuruluşları.

İlaçlı kürtaj bir hastanede, özel bir tıbbi ofiste veya bir aile planlama merkezinde veya bir sağlık merkezinde yapılabilir.
Cerrahi düşük sadece bir hastanede yapılır.
Not: Tüm sağlık kuruluşları kürtaj uygulamamaktadır. Bu nedenle, yasal süreyi aşmamak için mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilmelisiniz. Ayrıca, bazıları aşırı yüklenmiş ve bu nedenle gecikmeler uzun olabilir.
Kürtaj, koordine edilmiş bakımın seyrindeki istisnalardan biridir: doktordan başka bir doktora danışmak mümkündür. Ek olarak, ilgili doktor kutusundan geçmeden doğrudan bir jinekologla randevu almak mümkündür.

kürtaj talebi

Görüşme sırasında doktor hastasını farklı kürtaj yöntemleri, uygulanacağı yerler ve riskler ve yan etkiler hakkında bilgilendirir. Bu tıbbi görüşme aynı zamanda karşılaşılan endişeleri paylaşmak ve bilinçli bir karar vermek için kürtaj aşamaları hakkında bilgi istemek için bir fırsattır. Doktor ayrıca hastasına bir evlilik danışmanı, bir sosyal hizmet uzmanı veya bir psikolog ile psikososyal bir röportaj sunar.

Anestezi veya cerrahi olmadan, uyarılmış kürtaj, hamileliği iki ilaçla sonlandırmanıza izin verir ve gebeliğin 7. haftasının sonuna veya 9 haftalık gebeliğe kadar yapılabilir.

Aspirasyon kürtajı

Gebeliğin 10. haftasının sonuna kadar uygulanabilir ve bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır.
Teknik olarak kürtaj, serviksin genişlemesinden ve daha sonra yumurtanın aspirasyonundan oluşur. Serviksin açılması bir ilacın uygulanmasıyla kolaylaştırılır. Yaklaşık on dakika süren müdahale çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Birkaç saatlik hastanede kalmanız yeterlidir.

 

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; yasal olarak kişilerin 10. Haftaya kadar kürtaj yapmasına izin verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir