Kürtaj Yasal mı?

Ülkemizde kürtajın yasal yönü çok iyi bilinmemektedir. Bununla birlikte, istisnasız herkesin bu konu hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Kürtaj işlemi istenmeyen gebelik nedeniyle tamamlanmış, Türkiye’deki çeşitli yasal anlaşmalarla sınırlı kalmıştır. Hamilelik sırasında veya izinsiz kürtaj asla mümkün değildir. Korunmasız ilişkileri olan kadınların bu sorunun farkında olmaları özellikle önemlidir.

Kürtaj prosedürü, sadece ülkemizde değil, aynı zamanda çeşitli kısıtlamalarla dünyanın birçok ülkesinde yasalarla düzenlenen cerrahi işlemlerden biridir. Örneğin, Vatikan, Malta, Şili, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti ve Nikaragua’da kürtajın yasal yönü çok daha katıdır ve kürtaj tamamen yasaktır. Hamile annenin hayatı risk altında olsa bile, çocuğun tahliyesine izin verilmez. Avustralya, Belçika, Bahreyn, İsviçre, İtalya, Meksika, Portekiz ve Nepal Türkiye’deki kürtaj hukukunun yasal yönlerine benzer. Bir bayan isterse, bazı kısıtlamalar varsa kürtaj yapılabilir.

blank

Ülkemizde kürtajın yasal boyutunun çok katı kuralları yoktur. Örneğin, kürtaj, kürtaj prosedüründen bağımsız olarak anne adayı için bir sağlık sorunu olmamalıdır. Doğum yapmak istemeyen bir kadın yeterli bir sebep olarak kabul edilir ve kürtaja izin verilir. Bununla birlikte, hamileliğin 10. haftasını geçmemelisiniz. Kürtaj, sadece hamilelik sırasında 10 haftayı aşan 3 vakada yasal olarak yapılabilir. Ayrıca, yasa bir çocuğun tahliyesine izin vermez.

Hamileliğin 10. haftasının son aşamaya yönelik bir eleştiri olduğu belirtilmelidir. Çünkü hamilelik haftası, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden başlamıyor ve maalesef birçok kadın kürtajın yasal yönlerini incelediklerinde bunu öğreniyor. Hamilelik haftası, son adet kanaması ve ultrason muayenesinden hemen sonra belirlenir. Bazı kadınlar gebelik yaşını hesapladığından, kürtajın yasal süresi olan gebeliğin 10. haftasını kaçırırlar ve doğum yapmak zorunda kalırlar.

Ancak, kürtajın yasal boyutunda, çeşitli izinlerden bahsedilmelidir. 18 yaşından büyük evli kadınların kürtaj yaptırması için eşleri de bu prosedürü onaylamalıdır. Eşlerden bir onay belgesi imzalamaları istenir ve kürtaj bu belge olmadan asla başlamaz. Eşler kürtajı onaylamazsa, bu işlem tamamlanamaz. Bir kadın 18 yaşın altındaysa kürtajın yasal boyutu farklı bir tabloya dönüşür.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; yasal olarak kişilerin 10. Haftaya kadar kürtaj yapmasına izin verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir