Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Kürtajdan önce, kürtajın sizin için doğru karar olup olmadığı ve kürtaj seçeneklerinizin neler olduğu hakkında konuşmak için hemşire, doktor veya sağlık merkezi danışmanınızla görüşeceksiniz. Bir muayene ve laboratuvar testleri alacaksınız ve hamileliğinizin ne kadar olduğunuzu anlamak için bir ultrason alabilirsiniz.

Hemşireniz veya doktorunuz kürtaja hazırlanmak için yapmanız gereken başka bir şey olup olmadığını size bildirecektir. Kürtajdan sonra kendinize nasıl bakacağınız ve size verdikleri ilaçları nasıl alacağınız konusunda yazılı talimatlar verecekler. Sorularınız veya endişeleriniz varsa 7/24 arayabileceğiniz bir numara da alırsınız. Kürtajınızdan sonra muhtemelen biraz kanama ve kramp geçireceksiniz. İyileşme sürenizi daha rahat hale getirmek için önceden plan yapın. Dinlenmek için günün geri kalanını kendinize verin. Maxi pedleri hazırlayın ve ihtiyacınız olması durumunda kramplar için bir ısıtma yastığı hazırlayın. İbuprofen (Advil veya Motrin) gibi bazı ağrı kesici ilaçlarınız olduğundan emin olun – ancak aspirin almayın çünkü daha fazla kanamanıza neden olabilir.

Vakumlu kürtajı en yaygın kürtaj prosedürüdür.

Kürtajınızdan önce, kramplara yardımcı olmak için ağrı kesici ilaç alacaksınız. Kürtaj sırasında sedasyon alabilirsiniz. Bazı sedasyon türleriyle uyanık ama süper rahatlamışsınız, diğerlerinde ise tamamen uyuyorsunuz. Ayrıca enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacak antibiyotikler alacaksınız.

Bir hemşire veya doktor kürtajdan önce serviksinizi açmanıza yardımcı olacak ilaçlar verebilir . Bazen prosedürünüzden bir gün veya birkaç saat önce laminar adı verilen küçük dilatör çubuklarını serviksinizin ağzına koyarlar. Laminaria vücudunuzdaki sıvıyı emer ve büyür, bu da serviksinizi yavaşça açar. İşlem odasında, kürtaj sırasında doktora veya hemşireye yardımcı olacak ve sizi destekleyecek bir personel olacaktır.

Vakumlu kürtaj prosedürü sırasında doktor veya hemşire:

  • rahminizi inceler
  • vajinanıza görmek için bir spekulum koyar
  • serviksinizin içine veya yanına uyuşturucu ilaç enjekte edin
  • daha önce koymadıysanız serviksinizin açıklığını bir dizi dilatasyon çubuğu ile gerdirilir
  • rahim boynunuza rahim içine ince bir tüp yerleştirir
  • Hamilelik dokusunu uterusunuzdan yavaşça çıkarmak için küçük, el tipi bir emme cihazı veya vakum makinesi kullanılır
  • rahiminizde kalan dokuları çıkarmak için küret adı verilen küçük bir cerrahi alet de kullanabilirler veya rahiminizin tamamen boş olup olmadığını kontrol edebilirler.

Kürtajınız bittikten sonra kendinizi daha iyi hissedene ve ayrılmaya hazır olana kadar iyileşme alanında takılırsınız.

Bu tür kürtaj sadece yaklaşık 5 ila 10 dakika sürer. Ancak randevunuz daha uzun sürecektir, çünkü bir sınava girmeniz, formları okuyup imzalamanız ve daha sonra bir saate kadar dinlenme odasında kalmanız gerekir.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; yasal olarak kişilerin 10. Haftaya kadar kürtaj yapmasına izin verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir