Kürtaj Nedir?

İstenmeyen gebelik dediğimiz durumlarda kürtaj uygulanarak gebelik sonlandırılabilir. Bu işlem her ülkede annenin son adet tarihi baz alınarak belli bir yasal çerçevede düzenlenir. Yasaların gerektirdiği şekilde doktorunuzun yetkisi altında olan kürtaj işleminde hastanın mahremiyeti korunur. Fakat sadece istenmeyen gebeliklerde değil annenin hayatını tehlikeye atan bir gebelik yaşanıyorsa gebelik son bulundurulacağı gibi annenin hayati önem taşıyan ilaçlar kullanması gerektiği durumlarda da kürtaj uygulanabilir. Bu tamamen anne sağlığı için mecburiyetten kaynaklanır.

blank

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Birçok anne adayının kafasındaki en önemli sorulardan bir tanesi de kürtaj nasıl yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabını vermeye ve akıllardaki soruları bir nebzede olsa aydınlatmaya çalışalım. Kürtaj yapılabilmesi için sadece bir doktorun değil birden fazla doktorun ve sağlık kurulunun raporu gerekmektedir.  Eğer bebeğinizin kalp ritimleri yoksa ya da herhangi bir özürlülük durumu kesinleştiyse tamamen tedavi amaçlı terapotik kürtaj dediğimiz işlem uygulanır. Bu işlemden önce mutlaka ultrason yapılır. Bayanın durumuna göre kürtaj lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılır. Eğer genel anestezi olacak bir anne iseniz kürtajdan yaklaşık 4 saat öncesinde mutlaka yeme içme bırakılmalıdır.  Daha önce sezaryen ile bir doğuma sahipseniz ya da bu kürtaj ilk kürtajınız olacaksa mutlaka genel anestezi olabilir. Fakat daha önce kürtaj olmuş ya da normal doğum yaptıysanız lokal anestezi ile kürtaj olabilirsiniz. Kürtaj süresi yaklaşık 5 ile 15 dakika arasında değişir. Yapılan işlemden sonra tamamen ağrıların kesilmesi ve kanamanın en aza indirilmesi için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanarak söylediği öneriler mutlaka uymanız gerekmektedir. Kürtajdan bir hafta sonra kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Kürtajın riskleri arasında en önemlisi olan enfeksiyon riskidir. Eğer hijyen konusunda dikkatli olmayan iyi bir yerde işlemi yaptırırsanız enfeksiyon kapabilirsiniz. Bu da hayatınızın tehlikeye girmesine neden olabilir. Bu tip hijyenik olmayan yerlerde genelde yeterli ekipman ve uzman hekim bulunmaz. Tam anlamıyla sağlıklı ve başarılı bir kürtaj düşünülüyorsa mutlaka önceden bir araştırma yapılmalı ve de sağlığınızı dikkate almalısınız.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır?

Hangi durumlarda kürtaj yapılır; annenin bebeği doğurmak istememesi durumunda 10 haftaya kadar kürtaj yapılmasına onay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir