Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır?

Kürtaj veya küretaj olarak bilinen, halk arasında gebelik sonlandırma, bebeği aldırma ve en çok kürtaj adı ile anılır. Hala rahim içerisindeki gebeliğin sonlandırılabilmesi ve çeşitli yöntemler kullanılarak gebeliğin sonlandırılması işlemine kürtaj denir. Kürtaj aynı zamanda sadece yanlışlıkla, iten dışı gebeliğin sonlandırılması için kullanılan modern bir yöntem değildir. Kürtaj aynı zamanda düşük sonrası içeride kalan parçaların tamamen alınması için, ölü gebeliklerin veya boş gebeliklerin alınabilmesi için kullanılmaktadır. Kürtaj nedir sorusunu soran vatandaşlar genellikle sadece canlı bir bebeğin alınması olarak düşünebilmektedir.

Kürtaj Neden Yapılır?

Kürtaj genellikle istemediği halde hamile olan kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. İnsanlar, cinsel ilişki sonrasında pişman olacakları şekilde gebe kalırlarsa ilk başvuracakları durum ertesi gün hapları gibi durumlardır. Ancak ertesi gün hapları çaresiz kalmış ise en son ihtimal olarak kürtaj düşünülür. Aynı zamanda ölü gebelik, boş gebelik gibi durumlarda da kürtaj sıkça kullanılır. İnsanın sağlığını koruyabilmek için ölü gebelik ve boş gebelik gibi durumlarda kürtaj ile temizlenmesi gerekmektedir.

blank

Ne Zamana Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kürtaj nedir sorusunun en çok merak edilen bölümü kesinlikle en son ne zamana kadar kürtaj yapılabileceğidir. Kürtaj yapılabilmesi için verilen yasal müsaade 10 haftadır. Gebeliğin 10.cu haftasından sonra gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması yasal olarak suçtur. Eğer hesaplama yapamıyorsanız âdetinizin sonlandığı günden itibaren 10.cu haftayı ne kadar geçtiğinizi rahatça anlayabilirsiniz. Bu durumu ultrason ile teyit edebilirsiniz.

Kimler Kürtaj Yapabilir?

18 yaşından büyük tüm vatandaşlarımız yasalara uyduğu gibi 10 haftalık gebelikten önce kürtaj yapabilir. Evli olunması veya bekâr olunması önemli değildir, yasal bir hükümlülük yoktur bu konuda.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır?

Hangi durumlarda kürtaj yapılır; annenin bebeği doğurmak istememesi durumunda 10 haftaya kadar kürtaj yapılmasına onay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir