Kürtaj En Erken Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj en erken ne zaman yapılır; bebeğin tespit edilmesi ve tahlillerde gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren doktorunuz da uygun bulursa kürtaj yapılması mümkün kılınmaktadır. Yapılan kürtajın başarılı olması için öncelikli olarak 3. Haftanın beklenmesini isteyen doktorlar da mevcuttur. Bunun daha öncesinde yapılan kürtajın keseyi tespiti etme bağlamında zorluk ile karşılaşacağı için makul olmadığı iddia edilmektedir. Tabi ki sizin gebelik durumunuz ve fetüsün yapısına dair incelemeler yapılarak daha net bir biçimde karar verilecektir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılabilir?

Kürtaj en erken ne zaman yapılır; kürtajın son tarihi 10 hafta ile sınırlandırılmıştır. 10 haftadan daha büyük olan fetuslerin tespit edilmesi durumunda kürtaj ile alınmaları mümkün olmayacaktır. Sadece genetik rahatsızlığı olduğu kesinleşen fetuslerin aldırılmasına 10 haftadan sonra onay verilmektedir. Tabi ki bu iznin verilmesi için de genetik tarama test soncunun sunulması gerekir. Kürtajın biri de yasal boyutunun olduğu dikkate alınması gereken kıstaslardandır. Ayrıca eşinizden de onay almanız istenecektir. Eşinizden habersiz bir biçimde embriyonun yaşamına son verilmesine olanak sunulmayacaktır.

Kürtaj Sonrası Kanamalar

Kürtajın tamamlanmasının sonrasında doktorunuz size kanamayı kontrol edecek bir ilaç desteği sunacaktır.

  • Kürtaj sonrasında kanamaların normal koşullarda azalarak devam etmesi gerekir.
  • Bu noktada kanama engelleyici ilaç kullanmanıza rağmen ağrı ve kanamanın devam etmesi durumunda doktorunuza danışarak sürece dair bilgi almanız gerekmektedir.
  • Kürtajda içeride parça bırakılması bu tür sorunların yaşanmasının en sık rastlanan nedenlerindendir.

Kanamanın artarak devam etmesi durumunda anında konunun uzmanlarına durumu bildirmelisiniz. Bu tür durumlarda olabildiğince hızlı hareket edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj en erken ne zaman yapılır; kürtajın sonrasında kadınların gebe kalma şansları yine devam etmektedir. Bu konuda bir sorun meydana gelmeyecektir. Aynı durum dış gebelik ve düşük yaşamış olan kadınlar için de geçerliliğini sürdürmektedir. Tabi ki diğer hanımlara göre daha hassas bir süreç geçireceklerini belirmek yanlış olmayacaktır. Fakat gebe kalmalarını engelleyici bir durum da oluşmayacaktır. Kürtajın bu nedenle sadece alanında uzmanlığını kanıtlamış olan kişilerin gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Hakkında yazar

blank

Tekrar Deneyin

blank

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası sonraki ilk saatlerde yoğun kanama görülebilir. Bu nedenle bu dönemde çalışmamanızı tavsiye ederiz. Her durumda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir