Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; yasal olarak kişilerin 10. Haftaya kadar kürtaj yapmasına izin verilmektedir. Ülkeden ülkeye bu sınır değişim gösterebilmektedir. Ülkemizde belirlenen yasal sınır 10 haftadır. Bebeğin sağlık sorunları olması durumunda bu durum genetik tarama ile de tespit edilmiş ise 10 haftalıktan daha büyük olan bebeklerin de aldırılmasına onay verilmektedir. Fakat sunulan bu istisnanın sadece kanıtlanmış olan genetik tarama testlerinin sonrasında uygulanabileceğini unutmamak gerekir.

Kürtaj Nedir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; kürtaj süreci 10 haftaya kadar yaptırılabilmektedir. Bu aşamada kürtajın özellikle konusunda uzman olan ekipler tarafından ele alınması gereken bir süreç olduğunu unutmamalısınız.

  • Kürtaj sürecinde embriyonun alınmasının yanı sıra embriyonun oluşumuna dair tüm unsurlar da rahimden alınır.
  • Bu süreç içerisinde rahme herhangi bir zarar verilmeyecektir. Kürtaj olan kişilerin kendilerini hazır hissettikleri anda yeniden anne olmalarına da imkan verilmektedir.
  • Kürtaj süreci sonrasında herhangi bir kalıcı ağrı ya da aşırı kanama fark ettiğiniz anda uzmanınıza durumu bildirmelisiniz. Bu şekilde süregelen ağrılar operasyon ile alakalı bir sıkıntının söz konusu olabileceğini yansıtmaktadır.

Kürtaj sonrasında doktorunuzun vermiş olduğu ve kanamaları engelleyecek olan hapı da kullanmaya büyük önem vermeniz gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Rahim Kaç Ayda İyileşir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; rahmin kendi doğal yapısına dönmesi birkaç hafta içerisinde tamamlanacaktır. Bu iyileşme sürecinde sizde bir aksaklık olduğunu ve rahminizde kalıcı bir ağrının sizi rahatsız ettiğini fark ederseniz anında durumu konunun uzmanlarına iletmelisiniz. Rahmin içinde kürtajdan kalan alınmamış bir parçanın bulunması bu tür ağrıların en sık rastlanan sebepleri arasındadır. Özellikle merdiven altı olarak tabir edilen kliniklerde bu tür sorunların yaşanması olasılığı çok daha yüksektir.

Kürtaj Genetik Tarama Sonrası Uygulanabilir Mi?

Genetik tarama ile bebeklerin yaşamsal fonksiyonlarını etkileyecek bir özre sahip olup olmadıkları da görülebilmektedir. Bir bebeğin bu tür bir sağlık sorununun bulunması durumunda 10 haftayı geçmiş olsa dahi bebeğin aldırılmasına onay verilmektedir. Tabi ki bunun yasal ve alanında yetkinliğini kanıtlamış kliniklerde uygulanması gerekir.

Hakkında yazar

blank

Tekrar Deneyin

blank

Hamilelikte Narkoz Kullanımı

  Hamilelikte Narkoz kullanımı hamile olan kadınlar için özel endişeler yaratmaktadır. Hamilelik sırasında narkoz kullanımının potansiyel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir