Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır?

Hangi durumlarda kürtaj yapılır; annenin bebeği doğurmak istememesi durumunda 10 haftaya kadar kürtaj yapılmasına onay verilmektedir. Bu aşamada evli olan kişilerin eşlerinin de onayını almaları gerekmektedir. Eşlerin bu aşamada bir onay formu doldurması yeterli olacaktır. Eşten gizli bir biçimde uygulamanın yapılması yasal olarak hizmet veren kliniklerde mümkün değildir.

Kürtaj Nedir?

Hangi durumlarda kürtaj yapılır; bebeğin sağlıklı olmaması durumunda da kürtaj hakkı verilmektedir. Bu aşamada 10 haftalık yasal sınırın bir kademe daha esnek bir hale getirildiği görülmektedir. Kürtaj bebeğin rahimden plasentası ile beraber ve tüm ek doku materyalleri ile temizlenmesi manasına gelmektedir. Kürtaj sırasında bir sorun yaşanmaması için sadece alanın uzmanı olan kişilerden yardım almalısınız.

Kadınlar zaman zaman bu operasyonun sicillerine yansıyıp yansımayacağını da merak ettiği görülmektedir. Kadınların kürtaj işlemi gerçekleştirdiği sağlık kayıtlarında işlem adı ile görüntülenmeyecektir. Bu nedenle güvenle işlemlerin uzman kadrolar ile tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Uzman kadrolar ile çalışmayan kişilerin kürtaj sonrasında rahim içerisinde bebeğe ait olan doku materyali bulundurma gibi sorunlar ortaya koyabildiği görülmektedir.

Düşük Sonrası Kürtaj Yapılır Mı?

Hangi durumlarda kürtaj yapılır; kürtaj düşük süreci sonrasında da yapılmaktadır. Kürtajın yapılması ile alakalı olarak şu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır;

  • Düşüğün 6 ve 7. Haftaya kadar olan süreç içerisinde gerçekleşmesi durumunda ek bir kürtaj işlemine gerek kalmayacaktır.
  • Fakat belirtilen bu sınırın daha ötesinde bir düşük meydana gelirse kürtaj işlemi şart hale gelecektir. Bu şekilde rahim içerisinde bulunan dokuların ortadan kaldırılması gerekir. Her bir doku düşük ile beraber atılmamış olabilir.

Kürtaj aşamasının sonrasında kontrolsüz bir kanama meydana gelmesi durumunda anında doktorunuz ile iletişim kurmalısınız. Bu tür orantısız kanamaların ortadan kaldırılması için ek önlemler de alınmış durumdadır. Kadınlara bunun için en az 1 hafta boyunca kullanacakları kanama önleyici hap da verilecektir.

Yeniden Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Kürtaj sonrasında yeniden hamile kalmanızın önünde bir engel bulunmamaktadır. Yeniden hamile kalmanın engellenmesi için düzenli olarak jinekolojik kontrollerin yapılması gerekir. Kadın doğum sürecinde doktor kontrolü çok önemlidir.

Hakkında yazar

blank

Tekrar Deneyin

Başarılı Kürtaj Nasıl Anlaşılır

Başarılı Kürtaj Nasıl Anlaşılır?

Başarılı kürtaj nasıl anlaşılır; kürtajın başarılı olması gebeliğin sonlanması ile eşdeğerdir. Yeniden bir kontrol yapıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir