Evlilik Dışı Hamileliklerde Kürtaj Yasal Mı?

Kamuoyunda kürtaj prosedürü hakkında birçok yanlış anlama ile karşılaşabiliriz. Bunlardan biri, bekar insanların kürtaj yapamayacağıdır. Genellikle bu veriler doğru değildir ve hamilelik 10. haftayı geçmezse bekar kadınlar kürtaj yapabilirler. Türkiye’de kürtajın yasal yönleri göz önüne alındığında, bu süreçten yararlanarak, hamileliği sonlandırmak için evlenmek gerekli değildir. Kürtaj hamilelik sırasında evlilik dışı olarak da kullanılabilir.

Bu arada, kürtajın yasal boyutunun bir parçası olarak evli olmayan kadınların sadece kürtaj için yeterli kendi beyanları vardır ve kimseden izin gerekmez. Sadece bir kadın 18 yaşın altındaysa, ebeveynlerinden rıza vermeleri istenir. Kürtaj yaptırmak için ebeveynlerin izin ve onay vermesi ve bu iznin yazılı bir belge şeklinde olması gerekir. Aksi takdirde, yasa evlenmemiş gebelikler için kürtaj yapılmasına izin vermez.

blank

Kürtaj ve kürtajın yasal boyutunda bir diğer kritik faktör, 18 yaşın altındaki kadınlarda kürtajdır. 18 yaşın altındaki kadınlar da kürtaj yapabilir. Sadece bir kadının evli olup olmadığına bakılmaksızın, ailesinin izni kesinlikle alınır. Bununla birlikte, bir kadın evli ise, kocasının da izne ihtiyacı vardır. Bu, aynı zamanda evli olan 18 yaşın altındaki kadınların, gebeliği sonlandırmak için aileleriyle eşlerinden imzalı bir onay belgesine sahip olması gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, yasalar bu ameliyata izin vermez.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kaç aya kadar kürtaj yapılabilir; yasal olarak kişilerin 10. Haftaya kadar kürtaj yapmasına izin verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir